NILAN VP18 K EK9 WT

Legendární typová řada VP 18 je kultovním představitelem větracích jednotek s aktivní rekuperací nabízející vedle ventilace u modelů K také chlazení a ohřev vody. Označení WT umožňuje další vstup/výstup do nádrže pro napojení například krbové vložky nebo solárního systému. EK9 informuje o integraci elektrokotle o výkonu 9 kW. Jednotka byla uvedena na trh již na počátku 80. let a od té doby se stala vzorem pro ostatní modely Nilan i jiné výrobce.

Nilan VP 18 je neustále modernizován a vylepšován. Došlo k optimalizaci nádrže tak, aby odpovídala velikostí a rychlostí ohřevu teplé vody pro 4-5 člennou rodinu. Nádrž je v horní části doplněna o elektrospirálu, která je rezervou pro pokrytí nárazové spotřeby teplé vody nad limit běžné spotřeby. Zároveň zajišťuje prevenci proti legionelám.

Velkou výhodou modelu K (Kühlung = chlazení), je chlazení objektu provozně zdarma při ohřevu teplé vody. Přívodní vzduch, který ohřeje venkovní slunce, je ochlazen – získaná energie využita pro levný ohřev vody a studený vzduch slouží pro příjemné ochlazení interiéru. Tím je minimalizovaná celková spotřeba energie. Po ohřátí vody jednotka chladí bez omezení dále, to samé platí pro zimní topný režim.

Objem vzduchu
Min: 100 m3/h
Max: 425 m3/h