Nastavení jednotek Nilan

Léto

nastavení léto

Jednotky s aktivní rekuperací a funkcí chlazení, které neohřívají vodu, mají nastavení poměrně jednoduché. V základním menu se sníží požadovaná teplota, v menu TEPLOTA ŘÍZENÍ pak v nastavení LÉTO MIN vyhovující teplota přívodního vzduchu. Lze nastavit až na 5 °C. Jak na to, naleznete zde.

Jednotky s ohřevem vody musí ještě upravit nastavení v menu TEPLÁ VODA. Proč? Protože při chlazení je zároveň zdarma ohřívána teplá voda. V létě určitě deaktivujte elektrický ohřev. První položku EL. OHŘEV nastavte pod 20 °C nebo úplně vypněte zvolením dvou čárek. Hodnotu KOMPRES nastavte na cca 30 °C. Nastavení KOMPRES je nastavení požadavku na teplou vodu, pokud necháte hodnotu vysoko, bude se voda ohřívat okamžitě po večerní spotřebě, jednotka současně začne chladit.

Výhodnější je aktivovat chlazení a tím i ohřívat vodu až přes den. Ideální to mají majitelé Slim Controlů, kteří mohou aktivovat funkci odloženého ohřevu TUV. Položka KOMP. MAX. musí být nastavena na 80 °C ! To je velmi důležité. Jedná se jen o povolení k ohřevu teplé vody až na 80 °C. Kdyby zůstalo omezení např. jen na 60 °C, voda se rychle ohřeje a bude vypínat kompresor a tím chlazení. Proti opaření je správnější mít u nádrže nainstalovaný směšovací ventil, který připouštěním studené udrží výslednou teplotu teplé vody v bezpečném limitu.

Větrací výkon jednotky při chlazení běží trvale minimálně na 2 st. bez ohledu na nastavený nižší stupeň. Zároveň si jednotka sama přidává na rychlosti, pokud by hrozilo vnitřní přehřátí. V praxi se osvědčilo větrání spíše studenějším vzduchem na nižší větrací výkon. Větrání na maximum nic nepřináší. Přívodního vzduchu je sice více, ale zase má vyšší teplotu. Jak jednotka chladí, nejlépe poznáte v menu PŘEHLED DAT v položce PŘÍVOD T2. Je možné, že dojde k ovlivnění výsledné teploty vzduchu během dopravy od jednotky k vyústění do místností. Tomu nelze bohužel již nastavením jednotky nijak pomoct. U pasivních jednotek, které z principu funkce neumějí chladit, ani topit, neohřívají vodu – není potřeba v nastavení nic měnit. Přejeme hezké léto a dostatek příjemně chladného čerstvého vzduchu.

Podzim a jaro

nastavení podzim

S koncem léta začnou postupně klesat venkovní teploty a interiér nebude již potřeba tolik chladit. Kompresor v aktivních jednotkách bude spouštěn jen minimálně a větrání zajistí vzduch o venkovní teplotě. U jednotek bez ohřevu vody se nic zásadního nemění. Stále můžeme ponechat režim CHLAZENÍ, případně AUTO. Jednotky s ohřevem vody by měly mít zvýšenou hodnotu KOMPRES v menu teplá voda oproti horkému létu z doporučených 30 °C na cca 45-50 °C. Položka KOMP. MAX. zůstává nastavena na 80 °C. V menu TEPLOTA ŘÍZENÍ pak v nastavení LÉTO MIN vyhovující teplota přívodního vzduchu. Doporučujeme zvýšit na cca 15 °C. Jak na to, naleznete zde. U pasivních jednotek, které z principu funkce neumějí chladit, ani topit, neohřívají vodu – není potřeba v nastavení nic měnit. S koncem podzimu je možné zvolit doporučené nastavení na ZIMU.

Zima

nastavení zima

Doporučujeme základní nastavení změnit na TOPENÍ, používání režimu AUTO není ideální, neboť za určitých okolností může spustit bez ohledu na venkovní mráz chlazení. Pokud v domě je naistalován krb, krbová kamna, snadno dojde ke krátkodobému zvýšení teploty a to by byl povel pro jednotku v režimu AUTO, aby aktivovala chlazení. V zimě tedy nastavte zásadně režim TOPENÍ.


Intenzita větrání pro většinu domů stačí na stupni 1. Zvýšením větracího výkonu jednotka nebude více topit. To je bohužel častý uživatelský omyl. Výkon jednotky pro ohřev vzduchu je prakticky konstantní, zvýšením větracího výkonu bude jen více vzduchu o nižší teplotě, topný výkon se nezvýší. Přílišná intenzita zbytečného větrání navíc zapříčiní snížení vnitřní vlhkosti. Požadovaná teplota v místnosti by měla být nastavena výše, než je primární zdroj vytápění. Důvodem je, aby byl nejdříve zcela využit topný potenciál větrací jednotky a až následně spuštěn topný systém domu. To je důležitá informace, stává se totiž, že uživatelé ještě k jednotce aktivují primární otopný systém a následně se potýkají s vyšší teplotou v místnosti.

Pokud je v jednotce Nilan integrovaný elektrokotel nebo tepelné čerpadlo pro vytápění, nastavuje se konkrétní požadovaná teplota a systém vše vyváží sám.
Nastavení teplé vody se nemění, hodnota KOMPRES v menu teplá voda cca 45-50 °C. Položka KOMP. MAX. zůstává nastavena na 80 °C. V případě potřeby lze zvýšit položku EL. OHŘEV na cca 30 °C. U jednotek Compact lze nastavit, aby voda byla současně ohřívána s přiváděným vzduchem nebo upřednostnit ohřev vody. Takové nastavení se provádí v servisním menu a je lepší požádat o telefonickou asistenci. Na naše techniky se můžete obrátit vždy, když byste měli nějaký specifický požadavek na nastavení. Příjemně vyvětraný a vyhřátý interiér je základem pro pohodový pocit bez ohledu na venkovní plískanice.

<< Zpět