rekuperace s chlazenim

Rekuperace s chlazením vs. klimatizace

Opět se blíží letní vedra a pro většinu bude úleva, pokud i tak bude mít doma příjemnou pokojovou teplotu. Abychom se přehřívání interiéru vyhnuli, je ideální nepouštět si teplo dovnitř. Výhodu budou mít ti, kteří to nepřehnali s velkými prosklenými plochami a když už velká okna mají, dokáží je účelně zastínit přesahem střechy, předokenními žaluziemi a nebo třeba vzrostlým stromem. Co ale udělat s vnitřním zdrojem tepla? Vařit, prát, dýchat… budeme stejně jako v zimě, počítače, velká televize a ostatní spotřebiče budou “topit” také stejně jako v zimě a na to nám žádná izolace ani žaluzie nepomohou. Jak tedy eliminovat vnitřní zisky tepla a poprat se i s tím, co se nám přes všechna opatření dostane dovnitř? Můžeme využít nějakou chladící technologii – v našem případě rekuperace s chlazením. Zde popíšeme princip rekuperace s chlazením a rozdíl oproti klasické klimatizaci.

Pro chlazení domu se používá klimatizace. Nejběžnějším principem takového zařízení je venkovní jednotka, která uvolňuje teplo ven z domu a vnitřní jednotka, která interiér ochlazuje. Mezi těmito jednotkami proudí chladivo stlačované kompresorem a vše je prakticky shodné jako u ledničky. Když si vzpomenete, jak jste ledničku stěhovali, měla v zadní části “mřížku” a právě tato mřížka uvolňuje teplo. Kdyby tato mřížka zůstala propojená vedením s ledničkou, ale pomyslně se umístila před dům, stačilo by nechat ledničku otevřenou a vytvořili bychom principiální model klimatizace.

Klimatizace

Základní modely klimatizací slouží ke chlazení interiéru. Nevětrají. Klimatizační jednotky ani větrat nemají, stejně jako již zmiňovaná lednička není určená k větrání. K větrání jsou určena okna nebo větrací jednotky. Otevření oken by sice vyvětralo, ale zároveň bychom si pouštěli nepříjemné horko dovnitř. To jsme si již na začátku řekli, že nechceme. Obyčejné větrací jednotky s pasivní rekuperací také chladit neumějí. Jsou na tom o něco lépe než okna, neboť vnitřním chladnějším vzduchem mohou částečně snížit teplotu přiváděného vzduchu a “netopit” přiváděným horkým venkovním vzduchem. Teplota v místnosti bez zdroje chladu pořád poroste a tak se efekt pasivního přichlazení pomalu vytratí.

Rekuperace s chlazením

Aby větrací jednotka skutečně uměla chladit, potřebuje mít chladič. Ano, stejně jako auto. Jednotky s aktivní rekuperací takový “chladič” mají. Přívodní vzduch jím projde, ochladí se a jako příjemně chladný bude proudit dál do místností. Hlavním účelem je, aby taková jednotka větráním “netopila” a nezvyšovala tak teplotu uvnitř domu. Fyzikální možnosti přenosu tepla/chladu vzduchem jsou omezené. Vzduch není ideální vodič a většinou se naopak používá jako izolant. Omezené je i množství přiváděného vzduchu. Jednotka je dimenzovaná na větrání, proudění vzduchu nesmí obtěžovat, nesmí vytvářet průvan. Zároveň nesmíme vzduch příliš ochladit. To má dva důvody. Na prvním místě je komfort. Nikomu by nebylo příjemné, aby na něj z výdechů padal ledový vzduch.  Na druhém místě je tu fakt, že příliš ochlazený vzduch by mohl způsobovat kondenzace a vlhnutí nejen potrubního systému. Tím vším je i limitován výkon. Máme k dispozici jen malé množství vzduchu, které nesmí být příliš studené. Pro představu na běžné větrání domu stačí cca 150 m3/h (odpovídá komfortní potřebě větší rodiny) a k ochlazení takového vzduchu z 35 °C na přijatelných a bezpečných 20 °C je potřeba přibližně 1,5 kW chladícího výkonu. Rozumní výrobci jednotek s chlazením uzpůsobují chladící výkon větracímu výkonu, je nežádoucí vytvářet nerovnováhu.

Srovnání ?

Klimatizace nechladí přívodní vzduch, musí chladit interiér. K tomu potřebuje i odpovídající výkon. Máme tedy vedle sebe ledničku, klimatizaci a rekuperační jednotku s chlazením, každá má jinou funkci a každá potřebuje jiný výkon. I když všechna zařízení chladí, je velmi těžké a skoro nesmyslné je mezi sebou porovnávat.

Jaký je tedy význam jednotek s aktivní rekuperací a chlazením? Zajistit příjemně chladný přívod vzduchu a nezvyšovat teplotu v domě – naopak pomoci k jejímu snížení. O kolik stupňů to bude, to záleží na vnitřních ziscích domu. Jisté je, že přívodní vzduch u jednotek s chlazením bude i v parném létě velmi příjemný. Pokud si opatříte jednotku s aktivní rekuperací a ohřevem vody, získáte navíc výhodu ohřevu vody zdarma. Teplo, které klimatizace a zařízení bez nádrže uvolňují bez užitku ven, lze totiž použít pro ohřev teplé vody. Chladíte stejně a neplatíte za ohřev vody nic navíc.